Co warto wiedzieć o bakteryjnym zapaleniu pochwy

wirusCzęsto spotykaną przypadłością dróg rodnych kobiety jest bakteryjne zapalenie pochwy. Infekcja może zostać wywołana przez bakterie bytujące w pochwie.

Jako, że choroba ta technicznie nie może uznawana za weneryczną, to jednak częsta zmiana partnerów seksualnych często może stanowić powód zachwiania równowagi flory bakteryjnej. Zapalenie pochwy może skutkować mniejszą odpornością na inne schorzenia okolic intymnych.
Jakie są przyczyny występowania bakteryjnego zapalenia pochwy

Odpowiedzialność za infekcję ponoszą bakterie występujące we florze bakteryjnej pochwy. Nadmierna ilość szkodliwych szczepów powoduje występowanie nieprzyjemnego zapachu okolic intymnych oraz osobliwej wydzieliny pochwowej. Nie tylko wzmożona aktywność seksualna może doprowadzić do zapalenia – także mydła zapachowe i przesada, jeśli chodzi o częstość higieny intymnej.

Poza tym, niektóre dezodoranty, środki używane w trakcie kąpieli czy zbyt mocne środki stosowane do prania bielizny mogą u wrażliwych kobiet spowodować infekcję. Mimo wszystko przypadłość ta jest najczęściej wiązana z prowadzeniem różnorodnego życia seksualnego. Kontakty homoseksualne oraz palenie papierosów także może stać się przyczyną. Na infekcję tego rodzaju nie są narażeni mężczyźni.
Jakie są objawy zapalenia pochwy na tle bakteryjnym?

Ciężko jest zignorować ból, który jednak w tym przypadku nie występuje. Mimo wszystko, zmiany w zapachu i wyglądzie wydzieliny z pochwy z pewnością powinny zostać zauważone. Także krew występująca w trakcie menstruacji pachnie inaczej oraz zmienia kolor. Infekcja pokrywa ścianki pochwy, nie możemy jej więc zobaczyć.
O ryzyku zdrowotnym zapalenia pochwy

Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym mniejsze szanse wystąpienia negatywnych skutków. Możliwe jest wystąpienie komplikacji w tracie ciąży czy po zabiegach chirurgicznych. Poza tym, zaniedbania w tym zakresie zwiększają podatność organizmu na choroby narządów płciowych. Samo leczenie jest procesem łatwym.