Miesiączka opóźniona

jak-opoznic-2Każda z pań na pewno nie raz znalazła się w sytuacji, kiedy nadejście krwawienia miesiączkowego wiązało się z rezygnacją z planów lub popsuciem imprezy.

Z myślą o osobach, które mają zaplanowany urlop lub wyczekują na ślub, powstały tabletki opóźniające okres. Mogą one opóźnić nadejście krwawienia nawet o 2 tygodnie, do czasu dogodniejszego momentu na miesiączkę. Moment krwawienia można przesunąć dzięki kontroli cyklu wydzielania błony śluzowej macicy. Tak właśnie działają wspomniane wcześniej tabletki.

Jak możemy opóźnić nadejście okresu?

Aby miesiączka nadeszła w innym terminie, trzeba zastosować odpowiednią terapię za pomocą hormonów. Tabletki z wysoką dawką progesteronu, który pełni istotną funkcję w regulowaniu cyklu miesiączkowego są w stanie przesunąć datę krwawienia. Progesteron występuje naturalnie w kobiecym organizmie. Lek Noretysteron jest w stanie opóźnić okres imitując działanie owego hormonu, działając w pełni naturalnie oraz krótkotrwale. Pacjentki, które stosują terapie hormonalną, na przykład tabletkami antykoncepcyjnymi, mogą zapytać lekarza, jak z pomocą tych tabletek opóźnić wystąpienie miesiączki.

Jaka jest zasada działania tabletek opóźniających okres?

Aby zmienić termin nadejścia miesiączki, Noretysteron działa za pomocą wysokiej dawki progesteronu. Ten hormon jest odpowiedzialny za pozostanie błony śluzowej wewnątrz macicy. By lepiej pojąć zasadę działania leku, powinno się zapoznać z funkcją, jaką pełni progesteron w regulowaniu menstruacji. W kobiecym organizmie hormon ten odpowiada za wzmacnianie błony śluzowej po to, by ułatwić zapłodnionej komórce jajowej dostanie się do macicy, gdzie komórka jajowa zostaje przez cały okres trwania ciąży. Rosnący zarodek ma dobre warunki przez całą ciążę właśnie dzięki wysokiemu poziomowi progesteronu. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, poziom tego hormonu raptownie spada i występuje krwawienie miesiączkowe, czyli wydalana jest błona śluzowa. Tak więc okres możemy opóźnić utrzymując wysoki poziom progesteronu. Dzięki temu hormonowi błona śluzowa zostaje wewnątrz macicy i nie dochodzi do jej wydalania jak podczas normalnego cyklu. Taka sytuacja utrzyma się do czasu, kiedy tabletki przestaną być zażywane.

Czy przesunięcie okresu wiąże się z jakimś ryzykiem?

Tabletki przesuwające okres są przyjmowane tymczasowo, z tego względu ryzyko wystąpienia jakich kol wiek działań niepożądanych jest niewielkie. Jednak gdy jakieś objawy się pojawią, raczej nie będą one szkodliwe dla zdrowia. Może to być np. ból głowy, zmiany apetytu, przyrost wagi, przygnębienie czy gorączka.